آموزشبلاک چینکاربردهای بلاک چینمقالات

شبکه لایتینگ (Lightning Network) چیست؟

در این مطلب از سایت آتریا چین قصد داریم تا به شبکه لایتینگ Lightning Network چیست؟، بپردازیم. شبکه لایتینگ (Lightning Network) یک راه‌حل پیشنهادی برای مشکل مقیاس‌پذیری بیت ‌کوین است که در ژانویه ۲۰۱۸ به کار گرفته شد. شبکه از یک پروتکل خارج زنجیره یا off-chain استفاده می‌کند و همچنان در حال توسعه است. این تکنولوژی یک سیستم همتا به همتا برای ساخت ریزپرداخت‌های ارزهای دیجیتال از طریق شبکه بدون مقیاس است که این کار را از طریق کانال‌های پرداخت دو طرفه، بدون محول کردن سپرده یا اعتماد به اشخاص ثالث انجام می دهد.

طراحی شبکه لایتینگ

طراحی شبکه لایتنینگ

کانال‌های پرداخت به شرکت کنندگان اجازه می‌دهند بدون اینکه تراکنش خود را در بلاک‌چین ثبت کنند، پول‌ها را به یکدیگر انتقال دهند. هنگام باز کردن یک کانال، شرکت کنندگان باید مبلغی را پرداخت کنند.

همچنین بخوانید: تکنولوژی بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟ (به زبان ساده)

تراکنش متعهد

اگر آلیس و باب یک کانال پرداخت داشته باشند، هر دوی آنها «آخرین معامله متعهد» را دارند. یک معامله متعهد، وجوه حاصل از تراکنش مالی را با توجه به تخصیص صحیح بین آلیس و باب تقسیم می‌کند. برای مثال، اگر آلیس دارای ۱mBTC ( برابر با ۰/۰۰۰۱ بیت‌کوین) باشد و باب صاحب ۱mBTC در کانال باشد، معاملات متعهد به این ترتیب در صندوق‌های کل کانال تقسیم می‌شود.

تاریخچه شبکه لایتینگ

جوزف پون (Joseph Poon) و تادیوس درایا (Thaddeus Dryja) اولین بار طرح این شبکه را دادند. جزئیات این طرح بعدها اعلام شد و توسط توسعه دهندگانی مانند المنتز (Elements)، آزمایشگاه لایتینگ (Lightning Labs) و ACINQ گسترش داده شد. خصوصیات این طرح در گیت هاب قابل دسترسی است و بزرگترین مشارکت کننده در آن راستی راسل (Rusty Russell) از بلاک استریم است.

تاریخچه شبکه لایتنینگ

 • انتشار نسخه آزمایشی شبکه لایتینگ در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۷ صورت گرفت.
 • مشخصات پروتکل لایتینگ در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۷ منتشر شد.
 • صرافی Bitrefill در دسامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که ادعا می‌کند اولین تراکنش را مبتنی بر شبکه Lightning انجام خواهد داد.
 • در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۱۸ TorGuard اولین ارائه دهنده VPN بود که از طریق این شبکه شروع به فروش VPN های خود کرد.
 • در همین ماه Blockstream یک سیستم پردازش پرداخت برای خرده‌فروشان وب به نام ” Lightning Charge”  راه اندازی کرد و خاطر نشان کرد که این شبکه ۶۰ گره یا نود فعال دارد و فعلا در مرحله آزمایش به سر می‌برد.

سوالات رایجی در مورد این تکنولوژی در سرتاسر دنیا پرسیده می‌شود، در اینجا به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

آیا می‌توان پول را از لایتینگ به شبکه بلاک‌چین انتقال داد؟

خیر، در حال حاضر برای اولین نسخه پروتکل، اگر بخواهید یک تراکنش معمولی بیت‌کوین را با استفاده از کانال خود بفرستید، باید آن را ببندید، صندوق را ارسال کنید، سپس کانال را دوباره باز کنید (۳ تراکنش). در نسخه‌های آینده، شما قادر خواهید بود از کیف پول لایتینگ (Lightning) خود مانند کیف پول بیت‌کوین استفاده کنید.

محدودیت های شبکه لایتینگ چیست؟

 • اگر یک نود واسطه در طول یک تراکنش موفق نباشد، ممکن است مجبور شوید برای تایید یک تراکنش منتظر بمانید. این زمان ممکن است ساعت‌ها یا روزها طول بکشد.
 • اگر یکی از اعضا پاسخگو نباشد، باید مدتی برای بستن کانال و انجام تراکنش صبر کنید.
 • امکان پرداخت آفلاین وجود ندارد: شما نمی‌توانید به فردی که آنلاین نیست پول پرداخت کنید. اساسا پرداخت شبکه لایتینگ بیت‌کوین مقداری محرمانه است و این امر تنها زمانی امکان پذیر است که هر دو طرف آنلاین باشند.
 • برای مقادیر زیاد مناسب نیست: اگر قصد دارید پول زیادی جابجا کنید بهتر است از این شبکه استفاده نکنید، چرا که بر خلاف بلاکچین که کارمزد تراکنش ها بر اساس مقداری که جابجا می‌شود متغیر خواهد بود، در اینجا کارمزد همیشه مقدار ثابت ۱ درصد از پول در نظر گرفته شده است.
 • شبکه لایتینگ بر پایه بیت‌کوین طراحی شده و اگر بیت‌کوین شکست بخورد، این شبکه هم شکست خواهد خورد.

مزیت‌های این شبکه چیست؟

 • امکان انتقال وجه در مبالغ خیلی پایین وجود دارد.
 • پرداخت‌ها بلافاصله انجام می‌شود: یک تراکنش معمولا در کسری از ثانیه انجام می‌شود.

مزیت‌های این شبکه چیست؟

این شبکه تا چه اندازه خصوصی است؟

به اندازه قابل قبول. پرداخت‌ها از طریق نودهایی انجام می‌شود که فقط به نودهای جانبی متصل هستند. اما اگر دو نود در مسیر همکاری می‌کنند، می‌توانند تشخیص دهند که تراکنش تکراری نباشد.

آیا می‌توان از مدیریت یک نود پول بدست آورد؟

خیر. هر کسی می‌تواند یک نود را ایجاد کند اما این کار اساسا برای این منظور انجام می‌شود که هزینه‌ها کاهش پیدا کند.

چه منابعی برای اجرای یک نود لازم است؟

گره یا نود کامل بیت‌کوین. استفاده از یک نود کامل بیت‌کوین همیشه ایمن ترین و مطمئن ترین راه ممکن است.

البته با پیشرفت و توسعه پروتکل لایتینگ (Lightning) نود خود این شبکه به تنهایی هم می‌تواند استفاده شود.

چگونه یک اکانت کاملا جدید را راه اندازی کنیم؟

با پشتیبانی کیف پول. این امر معمول است که بیت‌کوین را به مردم معرفی کنید و با پرداخت ۵ دلار برای آن‌ها کیف پول بسازید. برای این شبکه هم همین امکان وجود دارد. ممکن است بپرسید اگر شخصی کیف پول بیت‌کوین نداشته باشد چطور؟ پشتیبانی از کیف پول برای پرداخت کانال شخص دیگری باعث می‌شود این سناریو بسیار آسان تر شود.

اخیرا در Blue Wallet شما می توانید یک کیف پول بیت‌کوین عادی مانند سایر کیف پول‌های مرسوم داشته باشید که تراکنش‌های آن مانند سایر کیف پول ها بر روی بلاکچین بیت‌کوین ثبت می‌شوند. اما علاوه بر آن می‌توانید یک کیف پول لایتینگ بیت‌کوین هم در Blue Wallet داشته باشید که تراکنش هایی که با آن انجام می‌دهید تقریبا آنی و با کارمزد بسیار بسیار پایین هستند.

آیا لایتینگ نیاز به شاهد جدا دارد؟

بله، اما نه در حالت تئوری. شما می‌توانید بدون سگویت (Segregated Witness) یک شبکه لایتینگ (Lightning) ضعیف داشته باشید، که در هنگام ایجاد کانال‌ها خطراتی را به همراه دارد (ممکن است مجبور شوید یک ماه منتظر بمانید!). طول عمر کانال محدود می‌شود و کارایی کمتری دارد. شاهد جداگانه تمام این مشکلات را حل می‌کند.

آیا لایتنینگ نیاز به شاهد جدا دارد؟

آیا مسیریابی در شبکه مشکل است؟

خیر. شبکه در مراحل اولیه به اندازه کافی کوچک است که مسیریابی را آسان می‌کند. هنگامی که خیلی بزرگ شود، همه اطلاعات و عملکرد سیستم برای ارزیابی، رفع موانع مسیر، پیچیدگی و نشت اطلاعات بازنگری خواهد شد.

شبکه لایتینگ (Lightning) چگونه ناکام می‌شود؟

تمام راه‌هایی که شبکه بیت‌کوین در آن ناکام است، این شبکه هم می‌تواند در آن‌ها ناکام بماند. افرادی که پروتکل را ایجاد و پیاده‌سازی می‌کنند اذعان دارند :

کاربران باید گره ها و شبکه خود را به طور کلی در یک اکوسیستم سالم نگه دارند. اما هیچ موضوعی در آینده قطعیت ندارد !

 

ممنون که تا پایان “شبکه لایتینگ (Lightning Network) چیست؟ همراه ما بودید.

منبع
mihanblockchain
مشاهده بیشتر

فاطمه شاه‌محمدی

دانشجوی رشته پرستاری | علاقه مند به حوزه ارزهای رمزنگاری شده و تکنولوژی بلاک چین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
>