آموزشرمزارز هامقالات

منظور از رمزارز، ارز رمزنگاری شده و یا کریپتوکارنسی چیست؟

منظور از رمزارز، ارز رمزنگاری شده و یا کریپتوکارنسی چیست؟ رمزارز (Cryptocurrency) شکلی از پول دیجیتال است که بر پایه علم ، رمزنگاری شده است. اکثر رمزارز ها برای بهره بردن از ویژگی‌هایی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بستر بلاک‌چین استفاده می‌کنند.

غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد یاسازمانی آن را کنترل نمی‌کند.

رمزارزهارا می توان به راحتی بدون نیاز به واسطه و یا افتتاح حساب از حساب شخصی به حساب شخص دیگر ارسال کرد.

همچنین بخوانید: منظور از غیرمتمرکز (Decentralize) در رمزارز ها چیست؟

رمزارزها با سازوکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند که خلق برخی از آنها مثل بیت‌کوین با ماینینگ انجام می شود و تعداد دیگر انها ازقبل به صورت استخراج شده درشبکه قرار می‌گیرند. بیت‌کوین اولین رمزارزی است که ایده آن سال ۲۰۰۸ در وایت ‌پیپر بیت‌کوین منتشر و اولین کوین‌های آن در سال ۲۰۰۹ استخراج شد هرچند پیش از بیت‌کوین نیز تلاش‌های زیادی برای ایجادیک رمزارز صورت گرفته بود.


ایده رمزارز ها از دو مشکل بزرگ (اعتماد به شخص ثالث) و (دوبار خرج کردن) پدید می‌آید

زمانی که به بانک مراجعه می‌کنیم و از انها می‌خواهیم پول هایمان را نگه دارند در واقع ما به بانک اعتماد می‌کنیم درواقع اگر به طور کلی تر به این موضوع نگاه کنیم در می‌یابیم که اعتماد کردن برای پیش بردن اهدافمان ضروری است.

مشکل دوبار خرج کردن در سیستم های مالی که توسط سرورهای مرکزی با بررسی موجودی‌ها حل شده بود، جلوی سایرین را از دوباره خرج کردن مقدار مشخصی پول می‌گرفت. این راه حل به شکل غیرمتمرکز در بیت‌کوین ارائه شد و تمامی افراد با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها می‌توانستند از تقلب کردن دیگران جلوگیری کنند.

بیت‌کوین به عنوان اولین پول الکترونیکی توانست مشکل دوبار خرج کردن و اعتماد را حل کند و دیگر نیازی به این نبود که افراد به بانک یا هر موسسه ی دیگری اعتماد کنند شکل اعتماد نه تنها در مسایل مالی بلکه در تمامی حوزه های دیگر نیز وجود دارد که سیستم عاری از اعتمادی که بیت‌کوین ارائه داد درتمامی حوزه ها و فعالیت ها نیز به کار گرفته شد.


رمزارزها چگونه کار می‌کنند؟

رمزارزها چگونه کار می‌کنند؟
رمزارزها چگونه کار می‌کنند؟

رمزارزها برای  اجرای تراکنش های خود ازمدل های متفاوتی بهره می‌گیرند برای مثال بیت‌کوین از مدل اثبات کاراستفاده می‌کند. این مدل‌های متفاوت در بلاک‌چین‌ها که (الگوریتم‌های اجماع) یا سازوکارهای توافق جمعی نام دارند ، نحوه به اتفاق نظر رسیدن مشارکت‌کنندگان شبکه را در مورد تایید کردن یا تایید نکردن یک تراکنش در شبکه تعیین می‌کنند.

همچنین بخوانید: تفاوت بین غیرمتمرکز و توزیع شده در بلاک‌چین چیست؟

تراکنش رمزارزها به صورت همتا به همتا انجام می شود و نیاز به واسطه را در این مدل از بین می‌برند.

نظارت بر شبکه های رمزارزها و تامین امنیت آنها توسط نود ها انجام می‌شود که نودها درشبکه های مختلف به روش‌های متفاوتی انتخاب می‌شوند به طور مثال در بیت‌کوین ماینرها هستند که این وظیفه را برعهده دارند و در ترون درمورد انتخاب این نودها رای گیری می‌شود .


ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول‌های معمولی دارند؟

تفاوت رمزارزها با پول معمولی
ارزهای دیجیتال چه تفاوتی با پول‌های معمولی دارند؟

رمزارزها با پول های معمولی تفاوت هایی دارند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

اولین ویژگی رمزارزها غیرقابل برگشت بودن تراکنش هاست به این صورت که اگر شما تراکنشی را انجام دهید دیگر به هیچ وجه نمی‌توانید آن را برگردانید مگر درصورتی که گیرنده مایل به انجام این کار باشد و پول را به شما برگرداند اما این شیوه دربانک ها متفتوت است به این صورت که اگر شما به اشتباه پولی را برای فرد دیگری واریز کنید با مراجعه ی قضایی امکان بازگشت پول وجود دارد.

دومین ویژگی رمزارزها ناشناس بودن بودن آنهاست به این صورت که آدرس کیف پول ها شامل اطلاعات هویتی شما نمی‌شوند.

سومین ویژگی رمزارزها جهانی بودن آنهاست به این صورت که شما می توانید آنهارا در عرض چند دقیقه بدون توجه به محدودیت مرزی به هر نقطه ای ازجهان ارسال کنید درحالی که باسیستم فعلی و بانک ها انتقال پول به نقاط مختلف دنیا چندین روز طول می کشد.

همچنین بخوانید: تاریخچه پول و ظهور بیت کوین!

چهارمین ویژگی رمزارزها امنیت آن ها می‌باشد که این امنیت در مبادلات درون شبکه‌ای توسط قدرت هش به اشتراک گذاشته شده توسط افراد تامین می‌شود. از طرف دیگر کلید عمومی و کلید خصوصی سیستم رمز نگاری این امکان را به افراد می دهد که خودشان کنترل ارزهایشان را داشته باشند و فرد دیگری به آنها دسترسی نداشته باشد.

پنجمین ویژگی رمزارزها انحصاری نبودن آنهاست به این صورت که  افراد برای اینکه بتوانند از شبکه‌های ارز دیجیتال مختلفی مانند بیت‌کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره استفاده کنند، نیازی ندارند که  از شخص یا سازمانی اجازه بگیرند. آن‌ها می‌توانند کل تاریخچه تراکنش‌ها را دانلود کرده و خودشان بدون نیاز به کسب اجازه اقدام به ارسال یا دریافت ارز دیجیتال کنند.


انواع ارز دیجیتال

رمزارزها به دو دسته آلت کوین‌ها و توکن‌ها تقسیم  می‌شوند آلت کوین‌ها هر کدام بلاک‌چین مختص خود را دارند. بخشی از کوین‌ها از کدهای اولیه بیت‌کوین ساخته شده‌اند این‌ها با اعمال اصلاحات جزئی در متغیرهایی مثل تعداد سکه‌ها، الگوریتم استخراج، زمان ایجاد بلاک‌ها و … از بیت‌کوین ایجادشده اند. بعضی کوین‌ها مانند اتریوم، ریپل , و ویوز  شبکه خود را بدون استفاده از کدهای بیت‌کوین ساخته‌اند. این بلاک برای کاربردهای دیگری به جز پول رمز نگاری شده ایجاد شده‌اند.

توکن ها دسته ی دیگر از رمزارزها می باشند که بر بستر اتریوم یا ایاس ساخته می‌شوند و آنها بلاک‌چین جداگانه ای ندارند و از قدرت بلاک‌چین اصلی برای انجام تراکنش های خود کمک می‌گیرند.

توکن‌ها طی عرضه اولیه سکه یا همان ICO ها در ازای تامین سرمایه جمعی به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شوند. توکن‌ها به دو دسته توکن‌های اوراق بهادار و توکن‌های کاربردی تقسیم می‌شوند.


رمزارزهای مشهور

رمزارزهای مشهور
رمزارزهای مشهور

امروزه بیش از ۷۰۰۰ رمزارزوجوددارد که بسیاری از آنها پروژه های رها شده هستند و برخی از انها نیز درهمان ابتدای ورود بالاترین جایگاه جدول رمزارزها را به خود اختصاص داده اند.

بیت‌کوین

مشهورترین و ققدیمی ترین رمزارز موجود در بازار است و بیش از ده سال است که جایگاه اول خود را بین سایر رمزارزها از دست نداده است.

اتریوم

ایده اتریوم در سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین مطرح شد. عرضه اولیه سکه آن در سال ۲۰۱۴ رخ داد  اتریوم از همان ابتدا با ایده‌های نوآورانه ظاهر شد. ارز دیجیتال این پلتفرم اتر (eth) نام دارد و از اتریوم برای ساخت توکن‌ می‌توان استفاده کرد.

ریپل

ریپل پلتفرم متن‌بازی است که برای انجام تراکنش‌های ارزان و سریع طراحی شده است. این سیستم پرداختی در سال ۲۰۱۲ عرضه شد و از پول‌های رایج در شبکه خود پشتیبانی می‌کند. ریپل بر روی همکاری با بانک‌ها و توسعه سیستم پرداختی خود تمرکز کرده و کوین آن اکس ‌آر پی (XRP) نام دارد.

لایت کوین

لایت کوین با هدف پرداخت‌های سریعتر، با اعمال تغییراتی بر روی کدهای بیت‌کوین توسط چارلی لی ایجاد شد این رمزارزبا نام نقره دیجیتال شناخته می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین آلت کوین‌هاست.


دلیل محبوبیت رمزارزها

دلیل محبوبیت رمزارزها
دلیل محبوبیت رمزارزها

رمزارزها به دلیل اینکه نوسانات زیادی ذر بازار دارندو همچنین با داشتن ایده های آزادی خواهانه ی خود به سرعت محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کردند به طوری که دریک روز قیمت انها از چندصد درصد رشد کرده و یا چندده درصد ریزش می کنند.

فناوری که در رمزارزها به کار گرفته شده علم رمزنگاری می‌باشد که پایه آن ریاضیات است، که این فناوری امکان تقلب را از افراد می‌گیرد و سیستم‌های پرداختی را در جهت راستگویی تشویق می‌کند.

 

ممنون که تا پایان “منظور از رمزارز، ارز رمزنگاری شده و یا کریپتوکارنسی چیست؟” همراه ما بودید.

منبع
atriachain
مشاهده بیشتر

فاطمه شاه‌محمدی

دانشجوی رشته پرستاری | علاقه مند به حوزه ارزهای رمزنگاری شده و تکنولوژی بلاک چین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
>