آموزشبلاک چینتحلیل و سرمایه گذاریرمزارز هاکیف پول (wallet)معرفی رمزارز هامقالات

چین لینک ChainLink چیست؟ هر آنچه که باید در مورد رمزارز LINK بدانید + ویدیو

چین لینک ChainLink یک شبکه اوراکل است که در صدد ایجاد پلی بین خدمات پرداختی نظیر پی‌پال و ویزا، بانک هایی مانند HSBC و شبکه‌های بلاک‌چین نظیر اتریوم و بیت کوین است. اما واقعا چین لینک چیست ؟ در این مقاله به معرفی این پلتفرم، نحوه عملکرد آن، تاریخچه و تیم سازنده، رمزارز LINK، نحوه خرید و فروش و نگهداری این توکن می‌پردازیم. با آتریا چین همراه باشید.

چین لینک چیست ؟

(به دلیل آپلود ویدیو از سایت یوتوب با قندشکن وارد شوید تا ویدیو در دسترس شما قرار گیرد)

Chainlink در سال ۲۰۱۵ بنیانگذاری شد و در سال ۲۰۱۷، با برگزاری عرضه اولیه کوین (ICO) در دسترس عموم قرار گرفت. این یک اوراکل غیرمتمرکز متشکل از گره ها یا نودهاست که دیتاها را از منابع خارج از بلاکچین، وارد قراردادهای هوشمند یک شبکه بلاک‌چین می‌کند؛ قراردادهای هوشمند توافقاتی از پیش تعیین شده هستند که اطلاعات را ارزیابی می‌کنند و زمانی که شرایط مشخص شده فراهم شدند، به طور اتوماتیک وارد عمل می شوند.

اوراکل Oracle چیست؟

اوراکل Oracle چیست؟

بلاکچین ها در حالت عادی، به دیتاهای خارج از شبکه دسترسی ندارند. به همین منظور از اوراکل‌ها Oracle استفاده می‌شود تا عملکرد Data Feedها (مکانیزمی برای این که کاربران بتوانند داده‌های به‌روز را از منابع اطلاعاتی دریافت کنند) را در داخل قراردادهای هوشمند قرار دهد. در مورد چین لینک، اوراکل ها به شبکه اتریوم متصل هستند. اوراکل ها داده های خارجی مانند آب و هوا یا دما را تامین می‌کنند. این اطلاعات وارد قرارداد هوشمند می شوند، تا بر طبق شرایط از پیش تعیین شده اجرا شوند. Chainlink چگونه کار می‌کند؟

همچنین بخوانید: آیا بلاکچین، دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) است

درخواست هایی که برای پروتکل چین لینک می آیند، به صورت یک “رویداد” ثبت می شوند و یک قرارداد هوشمند مربوطه برای آنها ایجاد می‌شود که این اسمارت کانترکت ها با نام “توافق‌های سطح خدماتی یا SLA” شناخته می شوند. سپس داده های خارج از زنجیره توسط این قراردادها وارد بلاک‌چین می شوند. قراردادهای SLA سه قرارداد فرعی به نام های قرارداد اعتبار چین لینک، قرارداد تطبیق سفارش و قرارداد تجمیع ایجاد می‌کند.

قرارداد اعتبار چین لینک

این قرارداد فرعی تاریخچه تامین کننده اوراکل را بررسی می‌کند و اعتبار و عملکرد آن را تایید می‌کند. سپس نودهای غیرمعتبر و غیر قابل اطمینان را حذف می‌کند.

قرارداد تطبیق سفارش

این قرارداد درخواست را به نودهای Chainlink ارسال می‌کند و پیشنهاد آنها را برای این درخواست دریافت می‌کند (زمانی که ارسال کننده درخواست نود خاصی را انتخاب نکرده باشد). سپس تعدادی گره مرتبط با درخواست را انتخاب کرده و درخواست را انجام می‌دهد.

قرارداد تجمیع

قرارداد تجمیع

این قرارداد تمام داده ها را از اوراکل های انتخاب شده جمع آوری و تایید می‌کند تا نتایج دقیق حاصل آید.

نودهای چین لینک دیتاهای قرارداد درخواست کننده را می گیرند و با استفاده از نرم افزار Chainlink Core، اطلاعات را طوری ترجمه می‌کنند که برای داده های دنیای واقعی قابل خواندن باشد. سپس این نسخه ترجمه شده تبدیل به یک API خارجی می‌شود، که دیتاها را از منبع جمع آوری می‌کند. به محض این که اطلاعات جمع آوری شد، دوباره به زبان روی زنجیره ای ترجمه می‌شود و به قرارداد تجمیع ارسال می‌شود.

برای مثال، اگر پنج نود یک پاسخ مشابه درباره یک سنسور آب و هوا به دست بیاورند و دو گره پاسخ متفاوتی فراهم کنند، قرارداد تجمیع چین لینک تشخیص می‌دهد که این دو نود معیوب هستند و پاسخ آنها را حذف می‌کند.

در سیستم چین لینک، نودهایی که تعداد زیادی توکن LINK (توکن بومی این شبکه) دارند، به عنوان پاداش، قراردادهای بزرگتری دریافت می‌کنند. البته اگر این گره ها اطلاعات اشتباه به سیستم ارائه کنند، از توکن های آنها کسر می‌شود.

تاریخچه چین لینک و تیم سازنده

تاریخچه چین لینک و تیم سازنده

جرقه های اولیه چین لینک در سپتامبر ۲۰۱۴ خورد؛ زمانی که شرکت مادر این پروژه، یعنی SmartContract.com به وجود آمد. این شرکت با هدف ایجاد ارتباط بین منابع داده خارجی و بلاک‌چین های عمومی ایجاد شد. این تیم در نهایت محصولی به نام ChainLink توسعه دادند که به قراردادهای هوشمند اجازه می‌داد تا دیتاهای وب را با استفاده از API و منبع داده تامین کنند.

راه حل اولیه برای اوراکل های بلاک‌چینی شرکت SmartContract.com متکی به اوراکل های متمرکز بود. این نوع اوراکل ها برای دریافت دیتاهای خارجی، به واسطه ها و اشخاص ثالث وابسته هستند. در سپتامبر ۲۰۱۷ شرکت SmartContract.com با برگزاری ICO برای ساخت پروژه خود، ۳۲ میلیون دلار جذب سرمایه کرد.

هر کسی که دارای Data Feed و یا هر نوع API است، می تواند به شبکه چین لینک بپیوندد و داده ها را برای قراردادهای هوشمند فراهم کند. به اپراتورهای نودها برای خدماتی که انجام می دهند، به عنوان دستمزد توکن LINK پرداخت می‌شود.

مدیرعامل ChainLink سرگئی نازاروف (Sergei Nazarov) است که به همراه استیو الیس (Steve Ellis) این پروژه را بنیانگذاری کردند. این شبکه محصول همکاری چندین توسعه‌دهنده و محققین حوزه بلاک‌چین و رمز ارزهاست. تیم مدیریتی این شبکه متشکل از افرادی از کشورهای مختلف است. هسته مرکزی این تیم ۷ محقق و توسعه‌دهنده حوزه بلاک‌چین هستند.

همچنین بخوانید: منظور از رمزارز، ارز رمزنگاری شده و یا کریپتوکارنسی چیست؟

تیم مدیریتی چین لینک در سال ۲۰۲۰ و در پی رشد بسیار زیاد قیمت LINK متهم به فروش گسترده در سقف قیمتی این رمز ارز شدند. زمانی که قیمت توکن لینک به مقاومت ۲۰ دلاری خود رسید، شاهد فروش گسترده توسط تیم مدیریتی این شبکه اوراکل بودیم که بسیاری از افراد این رفتار تیم را دستکاری بازار دانسته و این عمل آنها را محکوم کردند.

پشتیبانی چین لینک از سایر شبکه‌های بلاک‌چین

در حال حاضر چین لینک بر بستر بلاک‌چین اتریوم است و از اتصال به سایر برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم پشتیبانی می‌کند. ChainLink به زودی از شبکه‌های بلاک‌چین بیشتری پشتیبانی خواهد کرد؛ زیرا قابلیت همکاری و مشارکت، هدف و تمرکز کل پروژه است.

بازارهای اوراکل نظیر چین لینک و آگور (Augur)، داده‌های دنیای واقعی را با فناوری بلاک‌چین ترکیب می‌کنند تا فرصت‌های بیشتری را به وجود بیاورند. بعضی از افراد معتقدند Chainlink ، تحول عظیمی در ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند ایجاد کرده است.

نقشه راه ChainLink

نقشه راه ChainLink

برای توسعه بلندمدت پروژه، داشتن رودمپ یا نقشه راه معقول بسیار مهم است و باید از دیدگاه کلی پروژه تا وضعیت توسعه کسب و کار و شرکت در حوزه اوراکل‌های غیرمتمرکز، در آن وجود داشته باشد. در کل، رودمپ مشخصی برای چین لینک وجود ندارد.

چین لینک در این چند سال فعالیت خود، پیشرفت چشمگیری داشته است. این پروژه توانسته مهم‌ترین و بزرگ‌ترین چالش‌های خود را برطرف کند و اکنون شرکت‌ها و پروژه‌های کریپتویی بسیاری با ChainLink کار می‌کنند. بنابراین، توسعه فنی اهمیت زیادی ندارد و تمرکز فعلی این پروژه، جذب همکاران بیشتر است و اکنون بر روی تبلیغات برای پذیرش بیشتر توسط کاربران متمرکز است.

از دیدگاه فاندامنتالی، افزایش پذیرش و جذب همکاران جدید، فاکتورهای حیاتی برای توسعه بیشتر چین لینک هستند. بنابراین می‌توان آینده درخشانی را برای این پروژه دید.

همکاری‌های چین لینک

چین لینک در طول این سال‌ها توانسته همکاری‌های زیادی با پروژه‌ها و شرکت‌های مشهور ایجاد کند. هدف ChainLink ایجاد یک پلتفرم باز و غیرمتمرکز، برای گسترش شبکه اوراکل خود است تا بتواند دیتاها را برای حوزه‌های مختلف تامین کند. این داده‌ها می‌توانند برای بلاک‌چین‌های مختلف، راه حل‌های پرداختی، بانک‌ها، دیتاهای بازار، سیستم‌های Backend و رویدادها تامین شوند.

در حال حاضر، تقاضاهای بسیار زیادی از طرف شرکت‌های بزرگ و شناخته شده برای شبکه چین لینک وجود دارد. این پذیرش برای این شبکه نکته مثبتی است.

توکن LINK چیست؟

توکن LINK چیست؟

افرادی که می‌خواهند از سرویس اوراکل چین لینک استفاده کنند، از رمزارز لینک برای پرداخت به نودهای اپراتور استفاده میکنند. قیمت دستمزدی که نودها برای انجام خدمات تعیین می‌کنند، بستگی به شرایط فعلی بازار و میزان تقاضا برای دیتایی که آنها تامین می‌کنند دارد.

گره ها می توانند توکن چین لینک را در شبکه استیک یا سهام گذاری کنند تا تعهد خود را به شبکه اثبات کنند و خدمات بهتری ارائه دهند.

توکن LINK یک رمز ارز ERC20 است که می توان آن را با ارزهای فیات یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده خرید و فروش کرد.

استاندارد ERC20 چیست؟

رمزارز چین لینک در سپتامبر سال ۲۰۱۷ و در طی برگزاری ICO به بازار عرضه شد. در این جذب سرمایه، ChainLink توانست به ۳۲ میلیون دلار هاردکپ (حداکثر مقدار سرمایه‌ای که می‌توان از فروش کریپتو در طول ICO به دست آورد) خود دست پیدا کند. پیش فروش توکن چین لینک با قیمت ۰.۰۹ دلار به ازای هر توکن انجام شد و نسبت به زمان مشارکت سرمایه گذاران، ۲۰ درصد نیز پاداش در نظر گرفته شد. پس از پیش فروش (Pre-Sale)، فروش عمومی برگزار شد که در آن، هر رمزارز LINK با قیمت ۰.۱۱ دلار فروخته شد. در مجموع پیش فروش و فروش عمومی، ۳۵۰ میلیون توکن به فروش رفت.

در مجموع ۱ میلیارد رمزارز لینک وجود دارد، که توزیع آن به شرح زیر است:

  • ۳۵ درصد برای فروش اختصاص یافته است
  • ۳۵ درصد برای نودها و اکوسیستم چین لینک به عنوان پاداش توزیع می‌شود
  • ۳۰ درصد باقیمانده نیز به شرکت مادر ChainLink یعنی smartcontract.com تعلق دارد

خرید، نگهداری و وضعیت حال حاضر توکن LINK

خرید، نگهداری و وضعیت حال حاضر توکن LINK

قیمت LINK در زمان نگارش این مقاله ۳۲.۵۷ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن در حدود ۲,۲۹۴,۹۰۲,۸۳۶ دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۱۰ بازار کریپتو از لحاظ حجم معاملات قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار است.

بالاترین قیمت چین لینک در تاریخ ۲ اسفند ۹۹ با قیمت ۳۶.۹۵ دلار ثبت شده و کمترین میزان آن با ۰.۱۴۸۲ دلار در ۸ آذر ۹۶ بوده است.

در بسیاری از صرافی‌های معتبر رمزارز مانند بایننس ، می‌توان رمزارز چین لینک را خرید و فروش کرد. همچنین برخی صرافی‌های ایرانی نیز این توکن را مبادله می‌کنند.

توکن لینک را همانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توان از طریق صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز خریداری کرد. در حال حاضر عمده معاملات این رمزارز در صرافی‌های بایننس و هیوبی با جفت تتر (USDT) انجام می‌شود.

همچنین بخوانید: استیبل کوین یا رمزارز با ثبات قیمت‌ چیست؟

برای نگهداری این رمزارز می‌توانید از تمام کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید؛ کیف پول اتمیک، تراست ولت، کوینومی، متامسک و MyEtherWallet از جمله ولت‌هایی است که امکان ذخیره LINK در آنها وجود دارد. اگر می‌خواهید این ارز را به صورت بلندمدت نگهداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم که از کیف پول‌های سخت افزاری مانند لجر استفاده کنید. در این لینک می‌توانید با بهترین کیف پول‌های اتریوم آشنا شوبد:

پرسش و پاسخ

برای خرید چین لینک باید از کجا اقدام کنیم؟

توکن لینک در بسیاری از صرافی‌های معتبر رمزارز نظیر بایننس، کوین بیس، هیوبی، کراکن و غیره معامله می‌شود. همچنین می‌توان در صرافی‌های غیرمتمرکزی مثل یونی سواپ نیز آن را مبادله کرد.

کیف پول چین لینک چیست؟

از آنجا که لینک یک رمز ارز با استاندارد ERC20 است، برای نگهداری آن باید از کیف‌پول‌هایی wallet که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند استفاده کرد. همچنین برای نگهداری بلندمدت LINK می‌توان از والت‌های سخت افزاری مثل لجر و ترزور استفاده کرد.

آینده چین لینک چگونه خواهد بود؟

این شبکه، یک اوراکل غیرمتمرکز است و می تواند دیتاها را از دنیای واقعی وارد بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند کند. این مشهورترین و محبوب ترین Oracle بلاکچینی در دنیاست و بسیاری از پروژه ها از این سیستم برای تامین داده های خود استفاده می‌کنند. بنابراین می توان آینده درخشانی را برای آن متصور شد.

جمع بندی

چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده های دنیای واقعی را وارد بلاک‌چین و قراردادهای هوشمند می‌کند. این یک راه حل بسیار جدی برای این مسئله است؛ زیرا در حالت عادی هیچ راهی برای ورود این اطلاعات به داخل بلاکچین وجود ندارد و تنها اوراکل ها می توانند این کار را انجام دهند.

ممنون که تا پایان “چین لینک ChainLink چیست؟ هر آنچه که باید در مورد رمزارز LINK بدانید” همراه ما بودید.

گرد آورنده
mihanblockchain
منبع
cryptobriefing
مشاهده بیشتر

فاطمه شاه‌محمدی

دانشجوی رشته پرستاری | علاقه مند به حوزه ارزهای رمزنگاری شده و تکنولوژی بلاک چین
دکمه بازگشت به بالا
>