مقالات

تاریخچه پول و ظهور بیت کوین!

پول اصلی ترین نقش را در اقتصاد یک جامعه یا کشور دارد و حجم پول آثار کاملاً شفاف و بارزی در اقتصاد داشته و بر نرخ تورم، بهره، بیکاری و تولید تأثیرگذار است.


مفهوم پول

پول، در تعریف ابتدایی آن وسیله، شیء، یا چیزی‌ است که انسان‌ها برای تسهیل در دادوستد خدمات و کالاها در راستای رفع نیازها و خواسته‌های خود از آن بهره می‌گیرند. به‌ صورت کلّی هر چیزی می‌تواند به عنوان ‌پول مورد استفاده عموم قرار گیرد. هر وسیله فیزیکی یا غیرفیزیکی که ارزشمند باشد و بتوان از آن برای تبادلات، خرید و پرداخت بهای خدمات استفاده کرد، نوعی از پول است.


سیستم داد و ستد کالا

در گذشته‌های دور، کالاها معمولاً به‌ عنوان پول مورد استفاده قرار می‌گرفتند و در بسیاری کشورهای جهان نیز طلا و نقره به‌عنوان پول رایج آن کشورها تلقی می‌شدند. در تمدن های اولیه بشری معمولاً از تبادلات کالا به کالا برای رفع نیاز های خود استفاده می کردند. به این صورت که افراد کالایی را در قبال کالای دیگر با یکدیگر تعویض می کردند. در آن دوره به دلیل ساده بودن تبادلات نیاز به ثبت و ضبط تبادلات نبود و این کار را به صورت ذهنی انجام می دادند.


پول فیزیکی

رشد تمدن ها، افزایش جمعیت و آگاهی بشر، باعث شد که افراد هر منطقه نوع یا انواعی از کالای فیزیکی را برای تبادلات انتخاب کردند و آن را مبداتبادلات خود قرار دادند. مثلا در برخی از نقاط  از وسیله ای مانند نعل اسب برای واحد پولی استفاده می شد و در بعضی از نفاط از نوعی جواهر به عنوان پول استفاده می شد.


سکه های طلا

پول های فیزیکی باستانی،جهانی نبودند و در هر کشور یا منطقه انواعی از پول فیزیکی مورد استفاده قرار می گرفت. بازرگانان برای تجارت با مناطق دیگر مشکلات زیادی داشتند زیرا پول قراردادی هر منطقه متفاوت بود. از این رو فلزات طلا و نقره را به عنوان پول جهانی قرار دادند که در تمام جهان قابل استفاده باشد و همه آن را به رسمیت بشناسند. بنابراین ابتدا سکه های طلا ضرب شد و بعد ها با فلزات دیگر هم سکه ضرب کردند. سکه ها برای سالیان سال به عنوان پول مورد استفاده قرار گرفتند تا اینکه در دوران معاصر نخستین بانک ها به وجود آمدند.

همچنین بخوانید: پول چیست، پیدایش پول و چرا باید از پول استفاده کنیم؟


بانک ها و ارز فیات

با پدیدار شدن بانک ها، اسکناس ها چاپ شدند و نخستین ارزهای فیات پدید آمدند. ارزهای فیات با پشتوانه طلا و نقره چاپ می شوند یعنی برای چاپ ارز باید به همان اندازه طلا یا نقره در ذخایر بانک مرکزی وجود داشته باشد در غی اینصورت مشکلات اقتصادی زیادی به وجود می آید. در حال حاضر تقریباً تمام پول مورد استفاده در تمامی کشورهای دنیا اصطلاحاً پول بی‌پشتوانه یا فیات (fiat) است که به پولی اطلاق می‌شود که دارای ارزش ذاتی نبوده و کنترل ارزش آن در اختیار حکومت است. ریال ایران هم نوعی ارز فیات است.


بانکداری آنلاین و شرکت های واسطه

پدیده ی اینترنت توانست مشکلات زیادی را حل کند. یکی از کاربردهای اینترنت بانکداری آنلاین است. فضایی که کاربران می توانند بانک شخصی خود را در خانه یا موبایل خود داشته باشند و بدون نیاز به مراجعه به بانک پرداخت های خود را انجام دهند. اما مشکل مهم این بود که در سال های اولیه بانکداری آنلاین، کاربران نمی توانستند به راحتی خرید های اینترنتی خود را با سایت های کشورهای دیگر انجام دهند. بنابراین در سال ۲۰۰۱ شرکت پی پال رسما سرویسی را ارائه داد که کاربران می توانستند پرداخت های آنلاین خود را در سراسر جهان انجام دهند.


ظهور بیت کوین

اما پی پال یک شرکت واسطه ای است و برای استفاده نیاز به ثبت نام دارید. در سال ۲۰۰۹ بیت کوین متولد شد و اقتصاد جهان را متحول کرد. بیت کوین اولین پول دیجیتال تمرکز زدایی شده جهت جلوگیری از ایجاد تورم و حفظ ارزش پول و دارایی مردم در طولانی مدت است که در سال ۲۰۰۹ توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو معرفی گردید.

بیت کوین تکامل را در پول آغاز کرد و جرقه ی یکی از آرزو های بشر، یعنی جهانی بدون واسطه و هوشمند را زد. پس از بیت کوین ارزهای مختلفی متولد شدند پروژه های غیرمتمرکز زیادی ایجاد شد. قطعا و بدون اغراق بیت کوین مهمترین پدیده اقتصادی قرن ۲۱ است.

 

ممنون که تا پایان “تاریخچه پول و ظهور بیت کوین! ” همراه ما بودید.

گرد آورنده
atriachain
منبع
arzdigital
مشاهده بیشتر

حسین شاه محمدی

دانشجوی مهندسی کامپیوتر | محقق و پژوهشگر در زمینه ارزهای رمزنگاری شده و تکنولوژی بلاک چین
دکمه بازگشت به بالا
>