آموزشبلاک چینمقالات

تفاوت بین غیرمتمرکز و توزیع شده در بلاک چین چیست؟

غیرمتمرکز (decentralized) و توزیع شده (distributed) بیشتر هنگام صحبت کردن در مورد بلاک‌ چین مورد استفاده قرار می‌گیرند، و اکثرا اشتباه گرفته می شوند زیرا تفاوت آنها خیلی واضح نیست.

به عنوان مثال پروتکل شبکه بلاک ‌چین بیت کوین یک سیستم غیرمتمرکز برای مبادله پول نقد، که در این سیستم این پول نقد، رمز ارز یا همان ارز دیجیتال است. و همینطور این پروتکل نمونه ای از فناوری دفترکل توزیع شده (Distributed Ledger Technology) نیز است. چه طور شد! چه اتفاقی افتاد؟


قبل از مفهوم توزیع شده ، باید با مفاهیم متمرکز و غیرمتمرکز بودن آشنا شویم

در سیستم متمرکز، کنترل فقط و فقط توسط یک نهاد انجام می‌شود (برای مثال یک شخص یا یک شرکت، مثلا شرکت فیسبوک).

در یک سیستم غیرمتمرکز، هیچ نهاد کنترل کننده‌ای وجود ندارد. در عوض ، کنترل بین چندین نهاد کاملا مستقل تقسیم می‌شود و از طرفی می توان گفت کنترل بین این نهاد مشترک است؛ هیچ نهادی کنترل بر روی شبکه بلاک چین ندارد، بلکه شبکه‌ای از نودها (nodes) به اجماع می‌رسند که کدام تراکنش تایید شود.


مفهوم توزیع شده ، به تفاوت یا تماییز مکان‌ها اشاره دارد

در سیستم توزیع نشده (non-distributed) تمام بخش‌های یک سیستم در یک مکان فیزیکی یکسان قرار دارند. در یک سیستم توزیع شده ، اجزای سیستم در مکان‌هایی پراکنده قرار دارند. در بلاک چین که یک سیستم توزیع شده است، نودها هر یک در سراسر دنیا پراکنده هستند و مختص به یک جای مشخص نیستند. اجازه دهید با مثال آن را توضیح دهیم تا مطلب کاملا جا بیفتد.

همچنین بخوانید: دفترکل توزیع شده (Distributed ledger) چیست؟

تصور کنید که شما در حال نوشتن متنی با استفاده از برنامه مایکروسافت ورد بر روی رایانه شخصی هستید که سیستم عامل ویندوز آن را اجرا می‌کند. این تنظیمات هم متمرکز است و هم توزیع نشده؛ یک نهاد (مایکروسافت)، برنامه و سیستم عامل شما را کنترل می‌کند. برنامه و سیستم عامل هر دو در رایانه شخصی شما قرار دارند؛ یعنی در یک مکان فیزیکی (توزیع نشده).

حال فرض کنید یک سیستم عامل متن باز مانند لینوکس را بر روی رایانه شخصی خود با نرم افزار واژه پرداز متن باز (open source) اجرا کنید. افراد و سازمان‌های مختلفی در تکامل هر دو مورد نقش دارند (تنظیمات اکنون غیرمتمرکز است). از طرف دیگر، شما هنوز هم برای اجرای تمام نرم افزارها از یک رایانه فیزیکی استفاده می کنید (هنوز توزیع نشده است).


سیستم توزیع شده اما متمرکز!

یک سیستم توزیع شده اما متمرکز، ممکن است متناقض به نظر برسد؛ اما اگر از تعاریف بالا بر اساس کنترل و موقعیت مکانی استفاده کنیم، خواهیم دید که چگونه کار می‌کند.

یک سرویس خدمات ابری را که سرویس ذخیره سازی داده را ارائه می‌دهد را در نظر بگیرید. از نظر فیزیکی، داده‌های شما با توجه به در دسترس بودن منابع و انعطاف پذیری (توزیع شده) می‌توانند در دستگاه‌های مختلف به اشتراک گذاشته شده و تکرار شوند. با این حال، هر جا که ماشین‌ها و امکانات ذخیره سازی داده‌ها اتفاق می‌افتد، هنوز ارائه دهنده خدمات ابری آنها را کنترل می‌کند (متمرکز).

مورد آخر باقی می‌ماند؛ یعنی سیستم غیرمتمرکز و توزیع شده. در اینجا قصد داریم بیت کوین را مثال بزنیم. بیت کوین دارای زیرساخت شبکه بلاک چین است که توسط هیچ یک از نهادها قابل تغییر نیست (غیرمتمرکز). همچنین به عنوان یک شبکه همتا به همتا در رایانه‌های مستقل سراسر جهان (توزیع شده) اجرا می‌شود. اکنون می‌توانیم از بحث درباره میزان واقعی توزیع شده یا غیرمتمرکز بودن بلاک چین‌های مشخص درک بیشتری داشته باشیم.


بلاک چین خصوصی و عمومی

در حالی که بلاک چین‌های عمومی تمایل به غیرمتمرکز بودن دارند، بلاک چین‌های خصوصی به طور معمول توسط یک نهاد مانند یک شرکت کنترل و قابل تغییر می‌شوند؛ به این دلیل برخی افراد پیشنهاد می‌کنند که بلاک چین‌های خصوصی نباید بلاک چین نامیده شوند (یعنی آنها غیرمتمرکز نیستند).

از طرف دیگر بلاک چین‌های عمومی و غیرمتمرکز با استفاده از یک سیستم اجماع ماینینگ مانند گواه اثبات کار (POW) ممکن است غیرمتمرکز بودن خود را از دست بدهند؛ اگر یک ماینر (یا گروهی از ماینرها) از سایرین قدرتمندتر شود یعنی بیش از ۵۱ یک درصد شبکه را در اختیار خود درآورند و منجر به حمله ۵۱ درصد شوند، می‌توانند کنترل بیشتر شبکه را در دست بگیرند و در این صورت آن بلاک چین دیگر غیرمتمرکز نخواهد بود. (مانند رمز ارز اتریوم کلاسیک و برخی از ارزهای دیجیتال دیگر)


عدم امنیت در سیستم متمرکز

صرافی‌های ارز دیجیتال که به کاربران بلاک چین‌های غیرمتمرکز خدمات ارائه می‌دهند، به دلیل این که متمرکز هستند ریسک به وجود می‌آورند. صرافی Mt. Gox را در نظر بگیرید که زمانی بزرگ‌ترین صرافی آنلاین خرید و فروش بیت کوین بود. این صرافی که توسط یک نهاد کنترل می‌شد، امنیت کمی داشت و قبل از تعطیل شدن کامل، چندین بار هک شد. (البته با ایجاد صرافی های غیرمتمرکز این بحث امنیت نیز بر طرف شده است)

همچنین بخوانید: صرافی رمزارز چیست؟ نحوه کار آن چگونه است؟

همچنین بلاک چین‌های بیت کوین و اتریوم که طراحی غیرمتمرکز دارند، در یک مطالعه انجام شده در دانشگاه کرنل (Cornell) شبکه بلاک چین این دو رمز ارز جز به جز غیرمتمرکز ارزیابی نشده‌اند. این مطالعه نشان داده که قدرت در بین معدود ماینرها یا استخرهای ماینینگ متمرکز شده است. همچنين، تعداد بسياري از نودهای بلاک چین به صورت فیزیکی فقط در تعداد کمی مركز بزرگ داده قرار گرفته‌اند كه اين بلاک چین‌ها را كمتر از آنچه تصور می شود، توزيع شده می‌كند.

به این نتیجه، درجات مختلفی از غیرمتمرکزی و توزیع شده‌ای وجود دارد و نه تقسیم بندی‌های دشوار. غیرمتمرکز یا توزیع شده مطلوب پس از آن، بستگی به اهداف شما دارد.

ممنون که تا پایان “تفاوت بین غیرمتمرکز و توزیع شده در بلاک چین چیست؟” همراه ما بودید.

گرد آورنده
atriachain
منبع
medium
مشاهده بیشتر

حسین شاه محمدی

دانشجوی مهندسی کامپیوتر | محقق و پژوهشگر در زمینه ارزهای رمزنگاری شده و تکنولوژی بلاک چین
دکمه بازگشت به بالا
>